nedelja, 19. maj 2019.
   
Text Size

Saopštenje povodom ubistva četiri šteneta u Zemunu – Kuda idemo?

Naše društvo je postalo tolerantno na nasilje. Jedan od načina prevencije nasilja prema čoveku je prevencija nasilja nad životinjama. Nauka je dokazala, kroz praksu koja to potvrdjuje, da je samo jedan korak od ubistva životinje do ubistva čoveka.

Iz štampe saznajemo da je „ ... uhapšen monstrum koji je na očigled prisutnih ... na pijaci u Zemunu ubio četiri šteneta ... „ Niko od prisutnih nije reagovao. Ipak, sutradan je zločin prijavio jedan hrabar čovek. Zašto niko od prisutnih na zemunskoj pijaci, koji su posmatrali šta se dešava nije reagovao? Iz straha - svi se plaše jer znaju koliko je nasilan neko ko je sposoban da ubije životinju. Ipak, kako spavaju ti „ljudi“ koji su posmatrali kako monstrum zamahuje lopatom i ubija živo biće, sutra će zamahnuti na njihovo dete. To je pitanje za psihologe, sociologe, psihijatre ... Drugo pitanje je – kuda idemo – to je pitanje za nadležne, za sve instance koje bi trebalo da rade na humanizaciji našeg društva, da živimo bez straha? Nadležne institucije su svojim nečinjenjem dovele do ovakve situacije – nasilnici su ohrabreni da čine ono što sigurno ne bi kad bi se nepoželjno ponašanje sankcionisalo, gradjani su obeshrabreni da se suprotstave nasilju iz straha od nasilnika, a zbog saznanja da ih država ne štiti.

Osumnjičeni je priveden i saslušan. Pozdravljamo akciju policije. Očekujemo da će tužilac pokrenuti postupak i da će monstrum doći na sud. Očekujemo da će sudija dosuditi maksimalnu kaznu. I, najzad, očekujemo da se prestane sa tolerisanjem nasilja prema životinjama. U suprotnom - svi ćemo biti žrtve.

AddThis Social Bookmark Button

Aktuelnosti

 • Školski čas o zaštiti životinja
  Dana 21. marta 2019. godine održali smo predavanje o zaštiti životinja u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ u Loznici.
 • Izložba "Druga šansa"
  Dana 15. oktobra 2018. godine u galeriji Bartselona, otvorena je izložba fotografija "Druga šansa" Ane Batričević, naučne saradnice na Institutu za kriminološka i sociološka istraživanja u Beogradu. Izložba se sastoji od 14 fotografija koje je napravila...
 • Otvoreno pismo predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću
  Udruženja Nada za životinje Riska i Feniks uputila su otvoreno pismo predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću (09.07.2018), u kome apeluju da predsednik ne dozvoli da Srbija skrene sa civilizacijskog i etičko-ekološki naprednog kursa zarad interesa nekolicine...
 • Dopis Narodnoj skupštini Republike Srbije, 11. jun 2018: Podrška zabrani uzgoja životinja radi proizvodnje krzna i kože
  Obraćamo vam se radi odbrane Zakona o dobrobiti životinja, konkretno člana 7, Stav 1, tačka 37, koji zabranjuje držanje, reprodukciju, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože i člana 89. koji kaže da će se zabrana...
 • Za Srbiju bez krzna
  Da li će naša zemlja postati kaljuga za svaku vrstu otpada, moralnog i onog što nastaje kao produkt prljavih industrija? Da li će interes male grupe ljudi postati važniji od interesa države? Da li će ekološki, ekonomski i etički interes gradjana Srbije postati...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Login Form